Informace pro obyvatele a návštěvníky
Informační centrum
MENU

Jaroslav Valečka/Zkazky a zločiny

MENU
Jaroslav Valečka/Zkazky a zločiny

Datum: 30. června 2021 - 3. října 2021

Ulice: Malé nám. 74

Město: Benešov

Organizátor: Město Benešov

Vernisáž 29/6/2021/18h

Jaroslav Valečka studoval obor malby a plastiky na Akademii výtvarných umění v Praze, v současné době se věnuje především malbě a grafice. Ve svých námětech vychází z pohraniční oblasti Lužických hor, kde vyrůstal. Silně jej ovlivnily vzpomínky na zchátralé domy a statky, rozbořené kostely a opuštěné továrny, které po válce původní obyvatelé nuceně opustili. Zpodobněné příběhy čerpá z vyprávění, vlastních vzpomínek nebo historek, které slýchával jako dítě.

Přistupuje k nim osobitým způsobem a často až banální událost dovede do krajnosti, v níž stírá hranici mezi zděšením a nadsázkou. Prostředí, do kterého zkazky zasazuje, utváří na základě reálných míst, dále s nimi ale zachází volně.

Hrůznými zkazkami se Jaroslav Valečka zabývá nepřetržitě už od vysoké školy, postupem času k nim ale stále více tíhne. Vyhledává a nechává si vyprávět nové příběhy a nezaměnitelným rukopisem je zpracovává ve svých obrazech. Největší důraz ale stále klade na krajinu, ve které se vše odehrává. V ní se nejvíce projevuje silné sepětí s krajem jeho dětství.