Informace pro obyvatele a návštěvníky
Informační centrum
MENU

Muzeum Podblanicka – pobočka Benešov

MENU
Muzeum Podblanicka – pobočka Benešov

Lokalita: Benešov

Secesní dům čp. 74 vznikl na místě bývalého přízemního domu holiče Jaroslava Šína. Jako dvoupatrový s podkrovním prostorem ho postavila v letech 1904 – 1905 Okresní hospodářská záložna v Benešově podle projektu místního stavitele Marcela Dusila. Fasádě s bohatými rostlinnými vzory dominuje reliéf znaku Českého království a průčelí vrcholí plastikami dvou světlonošek. V domě mělo kanceláře také okresní zastupitelstvo, které zasedalo v dnešní Šímově síni. Okresní muzeum působilo v přízemí již v letech 1950 – 1962 a vrátilo se s rokem 1992, kdy v prvním patře zpřístupnilo expozici o historii Benešova a okolí. V roce 2002 pak přidalo v druhém patře domu expozici, věnovanou historii benešovské vojenské posádky.

Stálé expozice:

Historie města Benešova a jeho okolí

Expozice přibližuje dějiny města, které jsou od počátků spojené s blízkým Konopištěm. Předměty, archeologické nálezy a vyobrazení připomínají život v různých obdobích. Ale i významné stavby jako např. románské kostelíky v Poříčí nad Sázavou. Nechybí kláštery benešovských minoritů a piaristů ani lidová kultura okolních obcí, včetně nábytku a oděvů. K výtvarníkům regionu patřil i literát a bohém E. A. Pittermann-Longen. Expozici najdete v prvním patře secesního domu.

Náš pluk

Expozice vás přenese do prostředí benešovské posádky přelomu 19. a 20. století. Předměty a fotografie sledují dějiny 102. pluku a osudy vojáků na frontách I. a II. světové války. Vystaveny jsou legionářské uniformy, zbraně, četné řády a vyznamenání. Expozici najdete v druhém patře secesního domu.