Informace pro obyvatele a návštěvníky
Informační centrum
MENU

Bosostezka

 data-srcset
MENU

Na upraveném místě louky u Přírodního divadla Konopiště po odstranění nevyhovujících sudů bývalého objektu Sudové restaurace postupně a v závislosti na finančních možnostech vzniká nový zážitek projektu Zažijte Benešov.

Bosá stezka byla realizována v průběhu října 2020, nyní je zazimována a její otevření plánujeme na začátek turistické sezony 2021.

Stezka bosých nohou byla financována z prostředků dotace STČ kraje, o kterou jsme požádali v rámci  „Programu na podporu informačních center Středočeského kraje pro rok 2020“.

Popis projektu

Naším projektem vytváříme vhodné zázemí pro aktivní turistiku, zejména pro aktivní pohyb rodin s dětmi. Vytvoření „Bosé stezky a piknikového místa v parku Konopiště“ přispěje k pěší turistice po zámeckém parku, případně na trase Benešov – Konopiště. Naláká turisty i občany Benešova na další možnosti aktivně stráveného dne nebo víkendu v přírodě. Zároveň si zájemci budou moci v TIC Konopiště půjčit piknikovou deku a objednat piknikový koš a s rodinou či přáteli tak strávit příjemné chvíle na čerstvém vzduchu. Během piknikování se na informační ceduli dozví historické zajímavosti na téma „jak se piknikovalo v 19. /20. století, zvláště pak za doby proslulého majitele zámku Františka Ferdinanda d´Este“.

Jsme přesvědčeni, že realizace Bosostezky přispěje k zatraktivnění regionu a tím i navýšení návštěvnosti Benešova. Na podporu tohoto projektu jsme vytvořili nejen zvací kampaň, ale zároveň další dva doplňující zajímavé projekty (Benešovsko-konopišťská šifrovací hra a Bonusová knížka Zažijte Benešov), které by měly Konopiště, a zvláště pak přilehlé město Benešov, turisticky zatraktivnit a zámecký park s městem Benešov zábavnou formou i propojit.

A co na vás od příští sezóny čeká? Nová „bosostezka“ v srdci konopišťského parku pobaví a zpříjemní dny nejen rodinám s dětmi.

Dlouho jsme přemýšleli, čím bychom mohli vám, Benešákům i turistům, zpříjemnit a zpestřit procházky, běhy, cyklovýlety po krásném konopišťském zámeckém parku.

Stánky s občerstvením, dětské hřiště ani lanový park by nám na tomto romantickém místě zámeckého areálu Národní památkový ústav, který má zámek i park pod kontrolou, nedovolil. Tyto stavby by již narušovaly ráz a charakter zámeckého parku. Po konzultacích s památkáři jsme zvolili tento nenápadný, ale pro širokou veřejnost příjemný, zdravý a hravý prvek – stezku bosých nohou.

Vznikne tak zážitkový prostor pro rodiny s dětmi, kde nabídneme možnosti edukačních i zábavných programů z oblasti bosé turistiky a zdravé chůze na boso (tzv. bosování) po přírodních površích různého druhu. K návštěvnické osvětě na téma chůze na boso chceme opět využít informačních tabulí.

Z téměř nevyužívaného a zchátralého místa bychom rádi pro návštěvníky zámeckého parku soustavně vytvářeli příjemné místo k posezení, odpočinku i k možnému piknikování.

Toto místo již dlouhá léta slouží k odpočinku. V létě skýtá stín. Nejen rodiny s dětmi si zde rozbalují své svačinky. Děti běhají a hrají si na přilehlé louce. V létě je příjemné si smočit alespoň nohy v přilehlém rybníce. V našem infocentru na hrázi vám od nové turistické sezóny 2021 rádi nově zapůjčíme i piknikové deky. Děti se zabaví zdravou bosou chůzí po stezce i přilehlé louce, zatímco vy načerpáte novou energii ze sluníčka, přírody a třeba dobré svačinky. Od jara 2021 se můžete těšit ještě na pár drobných zpestření.

A naše plány do budoucna? Až nám finanční situace dovolí, okamžitě se pustíme do renovace laviček a plotu a případné prodloužení bosostezky. Umístíme zde i infopanely k bosé turistice a zdravému životnímu stylu. Rádi bychom vybudovali i menší kryté posezení. Držte nám palce a nezapomeňte si přijít vyzkoušet zdravé bosování v Konopišti (ale pozor, bosoviště je nyní zazimováno).

V případě dotazů, informací i tipů ohledně nové bosostezky pište, prosím, na